Nová zelená úsporám rozdělí letos 1,1 miliardy korun 

///Nová zelená úsporám rozdělí letos 1,1 miliardy korun 

green-colored-pencil_19-106408Od začátku dubna budou moci majitelé zažádat o příspěvky v celkové výši 1,1 miliardy korun.

Ministr životního prostředí slibuje rychlé vyřízení žádostí o dotace z programu.

V programu Nová zelená úsporám (NZÚ) bude letos k dispozici 1,1 miliardy korun. Dotace na energetické úspory, zateplení a renovace jsou určeny pro majitele rodinných domů v celé republice a obyvatele bytových domů v Praze. Program bude spuštěn 1. dubna, oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O tom, kolik půjde na bytové domy, se podle něj ještě jedná.

„Předběžně počítáme pro bytovky s maximálně půlmiliardou korun, zbytek by připadl na rodinné domy,“ uvedl ministr.

Fond bude podle Brabce i letos pokračovat v trendu co nejmenší byrokratické zátěže. Slibuje rychlé vyřízení dokumentů jak na zpracování žádosti, tak i vyplacení dotace v řádech několika týdnů.

Zateplení rodinného domu bude moct oproti minulosti provést jakákoli firma, kterou si majitel vybere. Přestane být i závazný seznam dodavatelských firem a doporučených materiálů a výrobků. Oba budou pouze inspirativní. Rozšíří se možnost výběru při zadávání posudku, které budou moci kromě energetických auditorů vypracovávat i energetičtí specialisté, jichž je více.

Nově bude možné v rámci zateplení získat dotaci také jen na dílčí části, to znamená třeba na výměnu oken nebo střechy. Dotace by tak mohli dostat i ti, kteří nemají zrovna dost peněz, ale chtějí alespoň částečně investovat do úspor energie.

2017-07-19T23:23:22+00:00